Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 20:15
Reklama

11 listopada. Świętował już marszałek Piłsudski [ZDJĘCIA]

104 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W całym kraju będą defilady, salwy honorowe, składanie wieńców. Po raz pierwszy święto niepodległości zostało uczczone w 1920 roku.
11 listopada. Świętował już marszałek Piłsudski [ZDJĘCIA]

Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Uroczystości przed pomnikami i msze za ojczyznę to nieodłączne elementy Narodowego Święta Niepodległości. Od kilku lat program obchodów jest poszerzany o kolejne inicjatywy. To biegi, gry terenowe, pokazy sprzętu wojskowego czy rajdy rowerowe. Ma to na celu uatrakcyjnianie święta i przyciągnięcie osób, które niekoniecznie lubią tego typu oficjałki.

Święto zostało ustanowione jako upamiętnienie odzyskania przez Polskę wolności po latach zaborów. 11 listopada został wskazany jako dzień zakończenia (w 1918 roku) I wojny światowej i podpisania kapitulacji Niemiec.

Już w 1920 roku zorganizowano rocznicowe uroczystości, ale nie miały wówczas powszechnego charakteru. To były lokalne, wojskowe wydarzenia. Ograniczały się do przemarszu żołnierzy, a przeglądu pododdziałów dokonywał sam Józef Piłsudski. Z biegiem lat takie wydarzenia zaczęto organizować również poza Warszawą, w innych miastach.

Dopiero w 1937 roku formalnie ustanowiono Narodowe Święto Niepodległości, wskazując jednocześnie ten dzień jako wolny od pracy. Do wybuchu II wojny światowej udało się obchody zorganizować tylko dwa razy. 

Po zakończeniu wojny władze nie powróciły do tej tradycji. Wskazały za to Narodowe Święto Odrodzenia Polski (22 lipca) w rocznicę ogłoszenia komunistycznego Manifestu PKWN. To się zmieniło dopiero w 1989 roku, kiedy sejm zdecydował o przywróceniu Narodowego Święta Niepodległości.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 2°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 999 hPa
Wiatr: 16 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ogladacz miejskiTreść komentarza: nie ma to jak lokalny biznes rodzinny ....Data dodania komentarza: 19.11.2024, 15:12Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Jestem z centrum Świnoujścia, ale podziwiam jak zgraną i aktywną społeczność stanowi Przytór-Łunowo. Co roku chętnie przyjeżdżam na ich piknik osiedlowy i świetnie się bawię.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 12:49Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: CzesławTreść komentarza: Widać, że współpraca zarządu z radnym Nowickim i z mieszkańcami przynosi rezultaty i osiedle się rozwija, oby tak dalej!Data dodania komentarza: 19.11.2024, 12:44Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: MagorzataTreść komentarza: Podziwiam ludzi którym się jeszcze chce coś robić dla innych w tym zwariowanym świecie. Co do imprez organizowanych w Przytorze, doborowe tam jest grono z pomysłami i konsekwencją w działaniach. Nowemu zarządowi życzę tylko sukcesów!Data dodania komentarza: 19.11.2024, 08:09Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: BłazejTreść komentarza: najlepszy burmistrz jaki był, następnym zostanie Grzegorz Kurka! Najwybitniejszy człowiek tego miasta!Data dodania komentarza: 18.11.2024, 10:33Źródło komentarza: Kamień Pomorski. Samorządowy Program InformacyjnyAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Piękne wspomnienia. Brawa dla twórców , animatorów i instruktorów którzy na co dzień są w cieniu tych wszystkich działań, którymi może pochwalić się MDKData dodania komentarza: 8.11.2024, 21:15Źródło komentarza: Z archiwum Telewizji – 60-lecie Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama