Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 12 kwietnia 2025 09:16
Reklama

Październik najdroższym miesiącem w tym roku

O niemal połowę podrożały produkty tłuszczowe. Nie ma już kategorii produktów, które nie byłby dużo droższe niż rok temu. A będzie, jak prognozują analitycy, jeszcze gorzej.
Październik najdroższym miesiącem w tym roku

Autor: iStock

Za serek wiejski trzeba zapłacić średnio 2,43 zł. Kilogram sera żółtego gouda to już wydatek 29,26 zł, a mleko w cenie powyżej 4 zło jest w sklepach normą. To wyniki najnowszego badania cen dlahandlu.pl, który na bieżąco monitoruje wartość „koszyków” z zakupami Polaków.

Zakupy podrożały średnio o ponad 26 proc.

O tym, że jest drogo, nikogo nie trzeba przekonywać. Jednak najnowsze dane wskazują, że drożyzna wyraźnie przyspieszyła. UCE RESEARCH i Wyższe Szkoły Bankowe przeanalizowały oferty blisko 41 tys. sklepów. Październik okazał się koszmarnie drogim miesiącem. Codzienne zakupy – porównując rok do roku – podrożały średnio o ponad 26 proc.

To najwyższy wynik w tym roku. We wrześniu było to 24,1 proc., w lipcu 23,7 proc. 

Fatalną wiadomością jest to, że podrożały wszystkie produkty z 12 analizowanych kategorii. W każdej wzrost cen był dwucyfrowy.

Co i ile drożeje?

  • Produkty tłuszczowe – o 48,8 proc.
  • Olej – o 53,6 proc.
  • Margaryna – o 51 proc.
  • Masło – o 41,8 proc.
  • Produkty sypkie – o 37,3 proc.
  • Cukier – o 50,4 proc.
  • Mąka – o 40,7 proc.
  • Makaron – 37,8 proc.
  • Ryż – o 20,2 proc.
  • Mięso drobiowe – o 38,7 proc.
  • Mięso wołowe – o 29,5 proc.
  • Mięso wieprzowe – o 26,7 proc.

To nie wszystko, a ta lista może być dużo dłuższa, jeśli dołożymy do niej kolejne towary:

  • chemia gospodarcza – o 24,3 proc.,
  • ręczniki papierowe – o 43,4 proc.,
  • papier toaletowy – o 40,3 proc. rok do roku.

Nie ma jednej przyczyny takiej drożyzny, ale główne – jakie wskazują eksperci – wpływ mają na to drożejące paliwa, energia i gaz.

Z kolei na cenę oleju wpływ ma brak zboża z Rosji oraz używanie oleju rzepakowego do produkcji biopaliw. Cukier drożeje, bo na światowych rynkach jest mniej buraków cukrowych, a to podwyższa finalną cenę produktu.

Nie bez wpływu jest też zachowanie klientów, którzy potrafią wpaść w zakupową panikę. Analitycy UCE RESEARCH przypominają niedawny wzrost cen cukru i jego brak w sklepach.

Szczyt inflacji jest dopiero przed nami

Dr Justyna Rybacka z Wyższej Szkoły Bankowej w Gdyni dla Monday News: – Dynamika wzrostu cen wciąż rośnie. Jest to sygnał, że trudny czas w polskiej gospodarce nie zbliża się do końca, a szczyt inflacji jest dopiero przed nami. Na coraz większe podwyżki w sklepach bez wątpienia wpływ mają takie czynniki, jak spadek produkcji, rosnące koszty transportu, podyktowane coraz droższymi paliwami, ale także wzrost cen surowców czy produktów importowanych. Bardzo istotnym czynnikiem jest również podniesienie wysokości płac. Według danych GUS we wrześniu tego roku wynagrodzenie brutto było wyższe o 11,1 proc. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 10°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 8 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rekinek 😂😂😂Treść komentarza: 😂😂😂Data dodania komentarza: 9.04.2025, 20:44Źródło komentarza: Kolorowy start parady – przedszkola i szkoły wylosowały swoje motywy!Autor komentarza: Pawel JaskulaTreść komentarza: a co z Panem Leszkiem ?? martwimy sie... gdzie jest Nasz ulubiony redaktor....Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:59Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: alojzyTreść komentarza: Bezradni bez własnego zdania i odwagi cywilnej,Data dodania komentarza: 8.04.2025, 12:21Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: lookerTreść komentarza: Pan radny Nowicki widać, że nie trzyma ciśnienia. Radni którzy posiadają większą wiedzę od innych to według niego radni przemądrzali, którzy próbują pouczać innych. Dziecinne podejście. I ma pan rację - demokracja - to taki "niedoskonały" ustrój państwowy, gdzie dwóch idiotów przegłosuje jednego Einsteina.Data dodania komentarza: 7.04.2025, 14:23Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: obserwatorTreść komentarza: Może wypada powiedzieć wprost o mieszkaniach wynajętych za "przysłowiowe grosze" z zasobów TBS LOKUM pani Prezes Szpitala z pensją brutto 24 tysiące złotych czy panu wiceprezydentowi z pensją brutto 20 tysięcy, a nie mówić o "dwóch osobach które są kością niezgody".Data dodania komentarza: 7.04.2025, 14:17Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: Leokadia z NowogarduTreść komentarza: Obserwuję działania Pana Burmistrza Wiatra, te każdego dnia będąc gospodarzem Nowogardu, jak i te które potrafi umiejętnie 'sprzedać" medialnie. Powiem krótko, takiego Burmistrza nam potrzeba było i żałuję, że tak późno został Pan odkryty przez mieszkańców, bo dużo czasu Nowogard stracił mając przez tyle lat polityka z SLD! Działania Pana Burmistrza Wiatra zawsze pokrywają się z tym co robi, nie ma tam ani ubarwień ani też przesady czy kolorowania! To nie jest laurka, tylko fakty, które przedstawia tu ponad 60-letnia mieszkanka Nowogardu z pomocą wnuczka. Dużo dobrego i wielu łask Bożych życzę Panu Burmistrzowi!Data dodania komentarza: 29.03.2025, 21:45Źródło komentarza: Nowogard. Samorządowy Program Informacyjny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama