Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 18 kwietnia 2025 01:23
Reklama

Przed nami Dzień Babci i Dzień Dziadka. Od kiedy je świętujemy?

Już za kilka dni będziemy świętowali Dzień Babci i Dzień Dziadka. Tak naprawdę to dni ważne dla całych rodzin. Dlatego warto zrobić wszystko, żeby je spędzić w fajnej atmosferze.
Przed nami Dzień Babci i Dzień Dziadka. Od kiedy je świętujemy?

Autor: iStock

Bo to jest ta chwila, kiedy możemy pokazać naszym babciom i dziadkom, jak ważni są w naszym życiu. Z tej okazji nie tylko warto złożyć im życzenia, ale i obdarować czymś od serca, co głęboko zapadnie im w pamięć.

Dzień Babci

W tym roku Dzień Babci wypada 21 stycznia. I tak szczęśliwie ułożył się kalendarz 2023, że będziemy go świętowali w sobotę.

A skąd wziął się Dzień Babci? Pomysł na to święta w Polsce pojawił w 1964 roku na łamach bardzo popularnego wówczas tygodnika „Kobieta i Życie”. Pomysłodawcą był dziennikarz Kazimierz Fileger.

Ten pomysł podchwycił i spopularyzował „Tygodnik Poznański” i już w rok później, w 1965 r., po raz pierwszy, właśnie w Poznaniu, zainaugurowano to święto.

Tort dla Ćwiklińskiej

Propagator Dnia Babci i były dziennikarz „Expressu Poznańskiego” Ryszard Danecki tak to wspomina (pspporzadzie.szkolnastrona.pl):

„W styczniu 1965 roku w grodzie nad Wartą występowała gościnnie wspaniała artystka – Mieczysława Ćwiklińska. Obchodziła akurat swoje 85. urodziny. Zastanawiano się, jak je uczcić. Grała w sztuce „Drzewa umierają stojąc” Alejandro Casona rolę Babci. (…) Zamówiono więc wielki tort z napisem „Dla babci”. Po pierwszym akcie nobliwej aktorce wręczono kwiaty i ten tort, wmawiając, że w Poznaniu obchodzi się właśnie w tym dniu, 21 stycznia, Dzień Babci.

Warszawski „Express Wieczorny” podchwycił pomysł i 21 stycznia 1966 roku też ogłosił Dniem Babci. I tak zaczęło się to w całej Polsce”.

Dzień Dziadka

Dzień Dziadka w Polsce obchodzi się zaraz po Dniu Babci, czyli 22 stycznia. W tym roku przypada on w niedzielę.

A skąd wziął się Dzień Dziadka? Na pewno został ustanowiony znacznie później, bo w 1978 roku. Telewizja Polska zorganizowała wtedy konkurs na ustalenie daty tego święta.

Pierwotnie Dzień Dziadka miał być obchodzony w dniu urodzin Mieczysława Fogga, czyli 30 maja. Pomysł się jednak nie przyjął. Ostatecznie zdecydowano, że dziadkowie będą mieli swoje święto tuż po Dniu Babci.

W 1981 roku Dzień Dziadka został oficjalnie wpisany do kalendarza i od tego czasu w Polsce obchodzi się go 22 stycznia. Według niektórych źródeł święto dziadków przywędrowało do Polski ze Stanów Zjednoczonych.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 18°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 16 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rekinek 😂😂😂Treść komentarza: 😂😂😂Data dodania komentarza: 9.04.2025, 20:44Źródło komentarza: Kolorowy start parady – przedszkola i szkoły wylosowały swoje motywy!Autor komentarza: Pawel JaskulaTreść komentarza: a co z Panem Leszkiem ?? martwimy sie... gdzie jest Nasz ulubiony redaktor....Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:59Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: alojzyTreść komentarza: Bezradni bez własnego zdania i odwagi cywilnej,Data dodania komentarza: 8.04.2025, 12:21Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: lookerTreść komentarza: Pan radny Nowicki widać, że nie trzyma ciśnienia. Radni którzy posiadają większą wiedzę od innych to według niego radni przemądrzali, którzy próbują pouczać innych. Dziecinne podejście. I ma pan rację - demokracja - to taki "niedoskonały" ustrój państwowy, gdzie dwóch idiotów przegłosuje jednego Einsteina.Data dodania komentarza: 7.04.2025, 14:23Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: obserwatorTreść komentarza: Może wypada powiedzieć wprost o mieszkaniach wynajętych za "przysłowiowe grosze" z zasobów TBS LOKUM pani Prezes Szpitala z pensją brutto 24 tysiące złotych czy panu wiceprezydentowi z pensją brutto 20 tysięcy, a nie mówić o "dwóch osobach które są kością niezgody".Data dodania komentarza: 7.04.2025, 14:17Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: Leokadia z NowogarduTreść komentarza: Obserwuję działania Pana Burmistrza Wiatra, te każdego dnia będąc gospodarzem Nowogardu, jak i te które potrafi umiejętnie 'sprzedać" medialnie. Powiem krótko, takiego Burmistrza nam potrzeba było i żałuję, że tak późno został Pan odkryty przez mieszkańców, bo dużo czasu Nowogard stracił mając przez tyle lat polityka z SLD! Działania Pana Burmistrza Wiatra zawsze pokrywają się z tym co robi, nie ma tam ani ubarwień ani też przesady czy kolorowania! To nie jest laurka, tylko fakty, które przedstawia tu ponad 60-letnia mieszkanka Nowogardu z pomocą wnuczka. Dużo dobrego i wielu łask Bożych życzę Panu Burmistrzowi!Data dodania komentarza: 29.03.2025, 21:45Źródło komentarza: Nowogard. Samorządowy Program Informacyjny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama