Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 23:26
Reklama

Pełnia Robaczego Księżyca. Zobaczymy ją już 7 marca

Mieliśmy już w tym roku wilczą i głodną, teraz przed nami robacza. We wtorek 7 marca będziemy mieli kolejną pełnię Księżyca
Pełnia Robaczego Księżyca. Zobaczymy ją już 7 marca

Autor: iStock

Księżyc w pełnej okazałości możemy oglądać na nocnym niebie co 29,5 dnia. Bo tyle czasu potrzebuje Księżyc na pokonanie pełnej orbity wokół Ziemi Wtedy właśnie jego ułożenie wobec niej i Słońca jest tak dogodne, że można zobaczyć całą tarczę „naszego” satelity. Chodzi o to, że księżyc na krótko znajduje się idealnie naprzeciwko Słońca, którego promienie odbijają się od księżycowej tarczy.

Zapowiada ocieplenie i nadejście wiosny

Już jutro – we wtorek 7 marca – będziemy świadkami marcowej pełni. Powie ktoś: pełnia jak pełnia. Pamiętajmy jednak, że każda jest inna. Marcowa nosi nazwę Pełni Robaczego Księżyca.

Ludzie nazwali ją tak, bo skojarzyli ze zbliżającą się wiosną. A właśnie początek marca ma być czasem, kiedy w naturze budzą się m.in. robaki, które pozostawiają swoje ślady na ziemi.

Inne nazwy, które różne kultury nadały pełni Księżyca w marcu, to Czysta Pełnia, Klonowa Pełnia, Pełnia Śmierci i Skrzypiąca Pełnia. Spotkamy się też z określeniem Pełni Wiosennej, bo zapowiada ona ocieplenie i nadejście wiosny. 

Pełnia będzie także widoczna dzień później, czyli w Dniu Kobiet. To okazja, żeby zabrać „swoja panią” na romantyczny spacer w świetle Księżyca. Jeśli oczywiście pogoda na to pozwoli.

Pełnie księżyca

Styczeń: Pełnia Wilczego Księżyca.

Luty: Pełnia Śnieżnego (Głodnego) Księżyca.

Marzec: Pełnia Robaczego Księżyca.

Kwiecień: Pełnia Różowego Księżyca.

Maj: Pełnia Kwiatowego Księżyca.

Czerwiec: Pełnia Truskawkowego Księżyca.

Lipiec: Pełnia Koźlego Księżyca.

Sierpień: Pełnia Księżyca Jesiotrów.

Wrzesień: Pełnia Księżyca Plonów.

Październik: Pełnia Księżyca Myśliwych.

Listopad: Pełnia Bobrzego Księżyca.

Grudzień: Pełnia Zimnego Księżyca.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1001 hPa
Wiatr: 14 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: z morza, z lądu z satelity i specjalnych urządzeń elektronicznych na okrętach zabezpieczona jest infrastruktura krytyczna portu i LNG. Minister Siewiera nie zająknął się w temacie ochrony mieszkańców! Gdzie są w tym wszystkim schrony i miejsca ukrycia dla mieszkańców!?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 21:27Źródło komentarza: Konferencja terenowa szefa BBN w ŚwinoujściuAutor komentarza: KubaTreść komentarza: Ze słów szefa BBN wnioskować należy, że trasa do latarni i fortu Gerharda będzie jeszcze długo zamknięta dla mieszkańców i turystów.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 20:48Źródło komentarza: Konferencja terenowa szefa BBN w ŚwinoujściuAutor komentarza: ogladacz miejskiTreść komentarza: nie ma to jak lokalny biznes rodzinny ....Data dodania komentarza: 19.11.2024, 15:12Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Jestem z centrum Świnoujścia, ale podziwiam jak zgraną i aktywną społeczność stanowi Przytór-Łunowo. Co roku chętnie przyjeżdżam na ich piknik osiedlowy i świetnie się bawię.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 12:49Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: CzesławTreść komentarza: Widać, że współpraca zarządu z radnym Nowickim i z mieszkańcami przynosi rezultaty i osiedle się rozwija, oby tak dalej!Data dodania komentarza: 19.11.2024, 12:44Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: MagorzataTreść komentarza: Podziwiam ludzi którym się jeszcze chce coś robić dla innych w tym zwariowanym świecie. Co do imprez organizowanych w Przytorze, doborowe tam jest grono z pomysłami i konsekwencją w działaniach. Nowemu zarządowi życzę tylko sukcesów!Data dodania komentarza: 19.11.2024, 08:09Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama