Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 23:55
Reklama

Ruszyła rekrutacja do liceów i techników. A już niebawem egzamin ósmoklasisty

Uczniowie kończący podstawówki mogą już składać dokumenty do liceów i techników. Wkrótce zasiądą do egzaminu końcowego. Potrwa kilka dni.

Nie ma jednego, ogólnopolskiego terminu rozpoczęcia rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Decydują o tym poszczególne kuratoria oświaty. Z praktyki wynika jednak, że w każdym z województw zaczyna się w podobnym terminie. 

Od poniedziałku 15 maja swoje przyszłe szkoły mogą wybierać młodzi ludzie m.in. z województwa lubelskiego, małopolskiego czy Warszawy.

Jest wybór

Ósmoklasiści mogą wybrać (w systemie elektronicznym) trzy szkoły, a w nich dowolną liczbę klas (oddziałów). O tym, czy zostaną przyjęci, zdecydują stopnie z ich świadectw oraz wyniki egzaminu ósmoklasisty.

Szkoły należy wybrać teraz, a już po zakończeniu roku szkolnego, odebraniu świadectwa i zdaniu egzaminu uzupełnić dokumentację.

Kluczowy będzie wynik egzaminu. Nie można go nie zdać. Uczeń może oddać puste arkusze, ale to punktacja ma zasadnicze znaczenie w rekrutacji. Im więcej punktów z egzaminu, świadectwa czy za działanie w wolontariacie, tym większa pewność, że uczeń dostanie się do wybranej szkoły ponadpodstawowej.

A w tym roku będzie z tym trudno. Tak jak rok temu. Mamy bowiem sytuację kumulacji roczników. Czyli uczniów jest więcej i tym samym jest większa konkurencja w walce o miejsce w danej szkole i klasie. Generalnie każde dziecko dostanie się do jakiejś szkoły, ale pytanie: czy do wymarzonej.

Egzamin ósmoklasisty 2023

Dlatego w tym roku wynik z egzaminu ósmoklasisty jest tak ważny. To będą 3 dni testów z 3 przedmiotów. 

Jeszcze niedawno plan był inny. Uczniowie mieli zdawać także 4 przedmiot dodatkowy, ale ostatecznie Ministerstwo Edukacji i Nauki wycofało się z tego pomysłu. Uznało, że po pandemii koronawirusa, czasie zdalnej edukacji nie będzie to dobre rozwiązanie. 

Ale już za rok na egzaminie ósmoklasisty uczniowie będą zdawali 4 przedmioty.

Egzamin ósmoklasisty 2023: przedmioty

  • Język polski, 
  • matematyka, 
  • język obcy nowożytny.

Językiem obcym na egzaminie może być:

  • język angielski,
  • język francuski,
  • język hiszpański,
  • język niemiecki,
  • język rosyjski,
  • język włoski.

Egzamin ósmoklasisty 2023: terminy

Potrwa 3 dni. Każdego dnia uczeń przystąpi do egzaminu z jednego przedmiotu. Egzamin rozpoczyna się w całej Polsce w tym samym czasie: o godzinie 9.

  • Język polski – 23 maja (wtorek),
  • matematyka – 24 maja (środa),
  • język obcy – 25 maja (czwartek).

Są także terminy dodatkowe. Ale nie jest to – jak w przypadku matury – poprawka, bo tego egzaminu nie można poprawić. Z terminu dodatkowego można skorzystać tylko w wyjątkowych okolicznościach. 

Może to zrobić uczeń, który:

  • z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpił do egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym może;
  • przerwał lub któremu przerwano i unieważniono egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym z przyczyn losowych lub zdrowotnych;
  • któremu dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej lub dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej unieważnił egzamin z danego przedmiotu lub przedmiotów.

Egzamin ósmoklasisty 2023: terminy dodatkowe:

  • język polski – 12 czerwca (poniedziałek),
  • matematyka – 13 czerwca (wtorek),
  • język obcy – 14 czerwca (środa).

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 14 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: z morza, z lądu z satelity i specjalnych urządzeń elektronicznych na okrętach zabezpieczona jest infrastruktura krytyczna portu i LNG. Minister Siewiera nie zająknął się w temacie ochrony mieszkańców! Gdzie są w tym wszystkim schrony i miejsca ukrycia dla mieszkańców!?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 21:27Źródło komentarza: Konferencja terenowa szefa BBN w ŚwinoujściuAutor komentarza: KubaTreść komentarza: Ze słów szefa BBN wnioskować należy, że trasa do latarni i fortu Gerharda będzie jeszcze długo zamknięta dla mieszkańców i turystów.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 20:48Źródło komentarza: Konferencja terenowa szefa BBN w ŚwinoujściuAutor komentarza: ogladacz miejskiTreść komentarza: nie ma to jak lokalny biznes rodzinny ....Data dodania komentarza: 19.11.2024, 15:12Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Jestem z centrum Świnoujścia, ale podziwiam jak zgraną i aktywną społeczność stanowi Przytór-Łunowo. Co roku chętnie przyjeżdżam na ich piknik osiedlowy i świetnie się bawię.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 12:49Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: CzesławTreść komentarza: Widać, że współpraca zarządu z radnym Nowickim i z mieszkańcami przynosi rezultaty i osiedle się rozwija, oby tak dalej!Data dodania komentarza: 19.11.2024, 12:44Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: MagorzataTreść komentarza: Podziwiam ludzi którym się jeszcze chce coś robić dla innych w tym zwariowanym świecie. Co do imprez organizowanych w Przytorze, doborowe tam jest grono z pomysłami i konsekwencją w działaniach. Nowemu zarządowi życzę tylko sukcesów!Data dodania komentarza: 19.11.2024, 08:09Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama