Realizujący je przedstawiciele firm, instytucji a nawet politycy, twierdzą, że inwestycje te lub ich zapowiedź są w różny sposób odbierane przez obserwatorów, konkurencję i choćby przez okolicznych mieszkańców.
Jak już informowaliśmy, niedawno na konferencji prasowej Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. oraz przedstawiciele Zarządu Orlen Neptun przekazali informacje i harmonogram realizacji największej w kraju inwestycji jakim jest Terminal instalacyjny morskich farm wiatrowych. Inwestycja właśnie się rozpoczęła.
Kolejną zapowiadaną od wielu już lat, przez ZMPSiŚ olbrzymią inwestycją morską, ma być budowa Terminala kontenerowego i inwestycji towarzyszących. Prezes Zarządu Morskich Portów Krzysztof Urbaś potwierdził gotowość do budowy i przygotowaniach do jej praktycznej realizacji. Plany dotyczące budowy Terminala kontenerowego potwierdził także Marek Gróbarczyk sekretarz stanu, zarazem pełnomocnik rządu ds. inwestycji w gospodarce morskiej. Mieszkańcy prawobrzeża Świnoujścia, gdzie realizowane są te inwestycje, mają oględnie rzecz ujmując, zupełnie inne zdanie na temat powstających i zapowiadanych portowych inwestycji….
Rada Ministrów w piątek, 19 maja 2023 roku przyjęła wieloletni program na budowę toru żeglugowego do Terminala Kontenerowego w Świnoujściu. Nowy tor wodny będzie przebiegał wyłącznie po polskich wodach co powoduje, że nie będziemy zależni od niemieckiego sąsiada. Wcześniej w rozmowie z PAP wiceminister Gróbarczyk ocenił, że dzięki budowie m.in. portu kontenerowego i nowego podejścia, port w Świnoujściu w ciągu 6-7 lat będzie poważną konkurencją dla Hamburga.
Napisz komentarz
Komentarze