Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 18 kwietnia 2025 06:58
Reklama

W piątek 26 maja Dzień Matki. Jest starszy, niż sądzisz

Ta data często wypada nam z głowy. Nagle wiele osób uświadamia sobie, że dziś jest Dzień Matki i pędzi do kwiaciarni albo sięga po telefon, żeby złożyć życzenia.

Pamięta się o Dniu Dziecka, o urodzinach, często o imieninach. Ale jakoś data Dnia Matki trudno zapada w pamięci. Nie wiadomo czemu tak się dzieje, ale dla wiele osób jest zaskoczeniem.

Dlatego przypominamy, że Dzień Matki obchodzimy 26 maja. W tym roku wypada on w najbliższy piątek. Dla przyzwoitości dodajmy, że Dzień Ojca jest niemal równo miesiąc później – 23 czerwca.

Długa historia

Skąd wzięło się to święto. Niektórzy wywodzą je aż ze starożytnego Egiptu. Inni upatrują źródeł w Grecji i starożytnym Rzymie. Każda z tych tradycji łączy się z religijnymi kultami kobiet bogiń.

Kiedy nastała era chrześcijaństwa, a zatem wiary w jednego Boga, to boginie odeszły w niepamięć. Wraz z nimi także towarzyszący im kult i tym samym starożytne świętowanie dotyczące matek.

Jednak w XVII wieku ta tradycja wróciła. Stało się to za sprawą Anglików i Szkotów, którzy zaczęli urządzać „Niedzielę u Matki”. Nie było to wydarzenie cotygodniowe, ale obchodzone raz w roku – w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. To był czas wolny, nie pracowało się, a dzieci miały okazję podziękować mamom za opiekę.

Takie niedziele narodziły się w sposób bardzo naturalny. Otóż wielu chłopców i dziewcząt pracowało jako służba w rezydencjach dworskich, ale tego właśnie dnia mieli wolne. Jechali więc do swoich wiejskich domów spotkać się z rodziną. Z matkami. Córki z tej okazji piekły Ciasto Matczyne i przywoziły je do domu. Miał to być znak szacunku i miłości.

Tak było do początku XIX wieku, kiedy tradycja zamarła. Dzień Matki (tak to nazwijmy) wrócił dopiero po II wojnie światowej.

Dzień Matki: Polska

W Polsce Dzień Matki po raz pierwszy obchodzono w 1914 roku. To był 26 maja. Chociaż część historyków wskazuje, że nie było wtedy jednej ustalonej daty. Może na to wskazywać fakt, że w 1934 r. był to 13 maja, a w 1939 r. 7 maja. Organizacją święta zajmowało się PCK.

Dlaczego zatem jest to 26 maja? Bo przyjęto, że w 1914 roku po raz pierwszy Dzień Matki w Polsce obchodzono właśnie tego dnia. Dodajmy, że w Krakowie. I to właśnie ta data trafiła do kalendarza. 

Dzień Matki: USA

Ale to wszystko w Europie, bo w USA święto ma inny rodowód. W 1858 roku amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis po śmierci swojej matki rozpoczęła kampanię społeczną na rzecz ustanowienia Dni Matczynej Pracy. Kobieta mówiła głośno, że rodzicielki nie są doceniane i trzeba zwrócić na ich poświęcenie większą uwagę.

Pomysł został nagłośniony dużo później. Od 1872 r. w promowanie Dnia Matek dla Pokoju zaangażowała się Julia Ward Howe. To amerykańska abolicjonistka, działaczka społeczna, aktywistka polityczna i finalnie w 1905 roku został ustanowiony Dzień Matki.

Świętowanie „rozlało” się po USA, a w 1914 Kongres i prezydent Woodrow Wilson uznali przypadający na drugą niedzielę maja Dzień Matki za święto narodowe.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 13°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 7 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rekinek 😂😂😂Treść komentarza: 😂😂😂Data dodania komentarza: 9.04.2025, 20:44Źródło komentarza: Kolorowy start parady – przedszkola i szkoły wylosowały swoje motywy!Autor komentarza: Pawel JaskulaTreść komentarza: a co z Panem Leszkiem ?? martwimy sie... gdzie jest Nasz ulubiony redaktor....Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:59Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: alojzyTreść komentarza: Bezradni bez własnego zdania i odwagi cywilnej,Data dodania komentarza: 8.04.2025, 12:21Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: lookerTreść komentarza: Pan radny Nowicki widać, że nie trzyma ciśnienia. Radni którzy posiadają większą wiedzę od innych to według niego radni przemądrzali, którzy próbują pouczać innych. Dziecinne podejście. I ma pan rację - demokracja - to taki "niedoskonały" ustrój państwowy, gdzie dwóch idiotów przegłosuje jednego Einsteina.Data dodania komentarza: 7.04.2025, 14:23Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: obserwatorTreść komentarza: Może wypada powiedzieć wprost o mieszkaniach wynajętych za "przysłowiowe grosze" z zasobów TBS LOKUM pani Prezes Szpitala z pensją brutto 24 tysiące złotych czy panu wiceprezydentowi z pensją brutto 20 tysięcy, a nie mówić o "dwóch osobach które są kością niezgody".Data dodania komentarza: 7.04.2025, 14:17Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: Leokadia z NowogarduTreść komentarza: Obserwuję działania Pana Burmistrza Wiatra, te każdego dnia będąc gospodarzem Nowogardu, jak i te które potrafi umiejętnie 'sprzedać" medialnie. Powiem krótko, takiego Burmistrza nam potrzeba było i żałuję, że tak późno został Pan odkryty przez mieszkańców, bo dużo czasu Nowogard stracił mając przez tyle lat polityka z SLD! Działania Pana Burmistrza Wiatra zawsze pokrywają się z tym co robi, nie ma tam ani ubarwień ani też przesady czy kolorowania! To nie jest laurka, tylko fakty, które przedstawia tu ponad 60-letnia mieszkanka Nowogardu z pomocą wnuczka. Dużo dobrego i wielu łask Bożych życzę Panu Burmistrzowi!Data dodania komentarza: 29.03.2025, 21:45Źródło komentarza: Nowogard. Samorządowy Program Informacyjny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama