Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Ilość zdjęć
11 zdjęć
Konkurs piosenki patriotycznej w Szkole Podstawowej nr 6 im. Mieszka I
W związku z przypadającą setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło rok szkolny 2017/2018 „Rokiem dla Niepodległej”.
To przewodnie hasło zainspirowało naszą społeczność szkolną do zorganizowania i uczestnictwa w ,,Konkursie piosenki patriotycznej”. Nad jego oprawą artystyczną czuwała Pani Mariola Krasowska, Bernadeta Wenta, Dagmara Ceroń i Sylwia Szostak.
Konkurs odbył się 12 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 6 im. Mieszka I w budynku A.
Podczas pierwszej części udział wzięły klasy I-III. Była to cenna lekcja historii z udziałem uczniów, którzy z uwagą wysłuchali treści nawiązujących do pieśni patriotycznych, jak i byli ich spektakularnymi wykonawcami. Zaprezentowane zostały następujące utwory: ,,HYMN SYBIRAKÓW”, ,,PAŁACYK MICHLA”, ,,PRZYBYLI UŁANI POD OKIENKO’’, ,,SZARA PIECHOTA’’, ,,PIERWSZA BRYGADA’’, ,,WARSZAWSKIE DZIECI’’. Było to wyjątkowe spotkanie, ponieważ dziecięcy śpiew ożywił naszych bohaterów narodowych i wielką przeszłość naszego kraju.
W drugiej części wzięła udział młodzież gimnazjalna, która wspaniale współpracowała z uczniami klas IV-VII. Tutaj pieśni patriotyczne zaprezentowane przez szkolnych artystów przeplatały się z elementami wiedzy historycznej. Nawiązano m. in. do powstania warszawskiego oraz złożono hołd warszawiakom pochodzenia żydowskiego zamkniętym w getcie.
Dyrektor szkoły Pani Edyta Tomaszek każdemu uczestnikowi przedsięwzięcia wręczyła dyplom, doceniając jego pracę, zapał i zaangażowanie.
Jury w składzie: Pani Hanny Żurawskiej, Pani Elżbiety Post i Pani Agnieszki Bartczak przyznało następujące miejsca:
I miejsce otrzymały:
Anna Leśniewska klasa 4b ,,Deszcz, jesienny deszcz”,
Aleksandra Suchecka klasa 2e (ucz. gimnazjum) ,,Dziś idę walczyć mamo”,
Alicja Tomaszek klasa 2a (ucz. gimnazjum) ,,Warszawo ma”.
II miejsce otrzymali:
uczniowie klasy 5a, którzy zaśpiewali ,,Piechotę”.
Wyróżniono:
Emilię Beczkowską, Jacka Zaleskiego, Zofię Zalewską z klasy 5a za utwór ,,My, pierwsza Brygada”,
Michalinę Mackiewicz z klasy 4c, która zaśpiewała ,,Idziemy w noc” ,
Agatę i Piotra Muraszko (uczniów gimnazjum) za ,,Harcerskie ideały”.
Spotkanie uświęcili swoją obecnością Pan Paweł Sujka zastępca Prezydenta Miasta Świnoujście, Pani Janina Śmiałkowska Naczelnik Wydziału Edukacji, Pan Wiesław Góreczny Radny, Przewodniczący Komisji Zdrowia, Pani Maria Zając Przewodnicząca Związków Sybiraków w Świnoujściu wraz z delegacją.
To spotkanie uświadomiło wszystkim, że bycie patriotą to ,,kochać swoją rodzinę, szkołę, miasto, kraj; poznawać historię, tradycję, kulturę własnego narodu; mieć szacunek dla godła, hymnu i języka”.
Ilość zdjęć
45 zdjęć
Park Zdrojowy wizytówką miasta?
Świnoujski Park Zdrojowy ciągle nie jest (jeszcze) wizytówką Miasta. Na blisko sześćdziesięciu hektarach rośnie tu ponad dwadzieścia różnego rodzaju krzewów i ponad pięćdziesiąt gatunków drzew, w tym pomniki przyrody. Park Zdrojowy powstał w latach dwudziestych XIX wieku. Jego twórcą był królewski ogrodnik Peter Joseph Lenne. Park znaczenie zniszczony i zdewastowany został podczas II wojny światowej oraz w latach powojennych, przez ponad sześćdziesiąt lat czekał na odbudowę. Do dziś wykonano tylko dwa etapy rewitalizacji. I etap rewitalizacji Parku Zdrojowego, który wykonywała gryfińska firma EROBUD, zakończył się w kwietniu 2008 roku. Zakres robót, których koszt wyniósł 4,4 mln złotych objął między innymi: usunięcie drzew kolidujących z inwestycją, budowę rowów odwadniających, przepustów i rurociągów na rowach, budowę zbiorników wodnych oraz przepompowni odwadniających, selekcję samosiewów i podszytu krzewów, pielęgnację istniejącego drzewostanu oraz nasadzanie nowych drzew. II etap rewitalizacji Parku Zdrojowego za kwotę 12,5 miliona złotych wykonało konsorcjum firm: FH-U Thomas, Szczecińskie Przedsiębiorstwo Usług Budowlanych ODRABUD i DROGBET URBANIAK S.J. Podczas prac wykonano m.in. odtworzenie ciągów pieszych, alejek spacerowych, placów, oświetlenia, budowę placów zabaw i boiska sportowego, fontann, kwietników, trawników i klombów, miejsc odpoczynku, wybudowano toaletę, zamontowano ławki i śmietniczki i stoliki do gier umysłowych. Prace zakończyły się po trzech latach i 21 czerwca 2011 roku oficjalnie przekazano kolejny fragment Parku Zdrojowego do użytkowania. Wykonane do tej pory prace rewitalizacyjne, to dopiero jedna trzecia całego terenu parku, którego plany przewidują odrestaurowanie. Od ostatnich prac w Parku Zdrojowym niebawem minie siedem lat, gdzie zapowiadany III etap rewitalizacji powinien być już zrealizowany i tym samym, blisko sześćdziesiąt hektarów udostępnione mieszkańcom i gościom Świnoujścia. Teren od ulicy Bolesława Chrobrego na zachód, do ulicy Bolesława Krzywoustego również należy do Parku Zdrojowego. Na kiedy włodarze miasta planują wykonanie ostatniego już III etapu rewitalizacji?
Na naszych zdjęciach tak wygląda zachodnia część Parku Zdrojowego na początku kwietnia 2018 roku w oczekiwaniu na III etap rewitalizacji…