Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 00:26

Wegańskie burgery - czy są zdrowsze od mięsnych?

Bezmięsne burgery z roku na rok zyskują na popularności. Potrawy wege coraz częściej pojawiają się w menu restauracji jako alternatywy dla tradycyjnych dań z mięsem. Co ważne, nie tylko spełniają oczekiwania osób na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej, ale też świetnie smakują! Do tego uznawane są za zdrowsze od wersji mięsnych. Czy słusznie?
  • 24.04.2024 08:19
  • Autor: Grupa tipmedia
Wegańskie burgery - czy są zdrowsze od mięsnych?

Z czego składa się burger wege?

Wege burger, jak można się domyślić, nie zawiera żadnych składników odzwierzęcych. Znajdziesz w nim więc zdrowe warzywa, pachnącą bułkę, sosy i dressingi na bazie ziół, a także tzw. mięso roślinne.

Burger z mięsa roślinnego zawiera m.in. zboża, rośliny strączkowe z dodatkiem warzyw itp. Alternatywą dla mięsa roślinnego jest kotlet z tofu, czarnej fasoli, grochu lub soczewicy. Należy przy tym rozróżnić roślinną alternatywę dla mięsa od mięsa roślinnego. Drugie bowiem zostało przygotowane w taki sposób, aby jak najlepiej odwzorowywać smak mięsa. Znajdziesz w nim także wiele dodatków i polepszaczy smaku, dzięki którym burger roślinny staje się zbliżony do burgera bezmięsnego.

Mięso roślinne zdrowsze od tradycyjnego? Sprawdzamy!

Potrawy wege uznawane są za zdrowsze od tych mięsnych. Nie bez przyczyny – zawierają mniej kalorii i nie mają tłuszczów odzwierzęcych. Z pewnością są bardziej dietetyczne. Jednak kwestia tego, która opcja jest zdrowsza, nie jest wcale taka oczywista.

Okazuje się bowiem, że mięso roślinne jest produktem wysoko przetworzonym. Wprawdzie zawiera białko pochodzące z roślin, jednak jest ono pozbawione między innymi błonnika. Aby poprawić smak wege burgera, w procesie produkcji użyto wielu dodatków. Jednym ze składników niekorzystnie wpływającym na nasze zdrowie jest sód. Duża ilość sodu w mięsie roślinnym pomaga przybliżyć jego smak do tradycyjnego mięsa, jednak kosztem naszego zdrowia, m.in. serca i układu krwionośnego.

Okazuje się więc, że samo oznaczenie „wege” nie jest równoznaczne z większą ilością dobroczynnych substancji odżywczych. Wszystko zależy od tego, z jakich składników burger został przygotowany i co ma na celu: dostarczenie pożywnego dania czy możliwie najdokładniejszą imitację mięsa.

Znaczenie jakość składników

Zdrowy burger to taki, który został przygotowany z naturalnych składników. Wbrew pozorom wysokiej klasy wołowina może okazać się zdrowsza niż niewiadomego pochodzenia bezmięsna „mielonka”, która ma w smaku wołowinę przypominać. Spożywana raz na jakiś czas wołowina zawiera m.in. cenne żelazo, witaminę B-12 oraz łatwo przyswajalne białko.

Kluczem do uzyskania zdrowego burgera jest samodzielne przygotowanie go ze składników wysokiej klasy lub znalezienie miejsca, w którym serwowane są burgery Opole – pełnowartościowe, starannie przygotowane. Miejscem takim jest Pasibus – klimatyczny lokal, w którym zamówisz zarówno tradycyjnego burgera, jak i wersję wege przyrządzoną z wyselekcjonowanych składników. Niezależnie od tego, czy jadasz mięso, czy absolutnie nie chcesz mieć z nim nic wspólnego, tutaj zjesz pożywne danie, które zapewni Twojemu organizmowi mnóstwo cennych wartości odżywczych. 

Artykuł sponsorowany