Jak rozpoznać depresję poporodową?
Depresja poporodowa może być wywołana różnymi czynnikami. Może być efektem wcześniejszej utraty ciąży, czy ogólnym chorowaniem na depresję. Pojawia się również u kobiet, które obawiały się ciąży, porodu, nie planowały dziecka, a także doświadczyły silnych, stresujących momentów w ostatnim czasie. Może być także efektem złego potraktowania przez personel medyczny, komplikacji poporodowych czy związana z problemami hormonalnymi.
Depresja poporodowa objawia się głównie:
- Obniżonym nastrojem,
- Przygnębieniem, które nie mija,
- Nadmierną sennością lub bezsennością,
- Problemami z koncentracją i skupieniem,
- Trudnościami w podejmowaniu decyzji,
- Poczuciem winy, że jest się złą matką,
- Ciągłym zamartwianiem się o dziecko – zarówno pod względem zdrowotnym, jak i karmieniem, pielęgnacją czy snem,
- Zanikiem kontaktu z dzieckiem – płaczem, brakiem poczucia więzi z dzieckiem,
- Stanami lękowymi,
- Poczuciem bezradności i nieradzenia sobie z nową rolą,
- Nawracającymi myślami o śmierci.
Jak wesprzeć mamę?
Nieleczona depresja poporodowa może doprowadzić do tragedii, dlatego jeżeli zauważysz, że poszczególne objawy utrzymują się znacznie dłużej, to warto zaproponować pomoc specjalisty. Można skorzystać z pomocy psychologa, który określi, jak powinno wyglądać leczenie. W wielu przypadkach najlepszym sposobem jest psychoterapia. Zarówno sesję z psychologiem, jak i psychoterapeutą możesz umówić w gabinecie lub online. W Poradni Harmonia (https://poradnia-harmonia.pl/) specjaliści oferują również konsultacje przez telefon czy maila. Dzięki temu można uzyskać wsparcie w komfortowej formie.
W tym czasie istotne jest również wsparcie najbliższych. Warto zrezygnować z dobrych rad i krytyki. Kluczowe jest odciążenie w obowiązkach, budowanie poczucia bezpieczeństwa i przeświadczenia, że partnerka jest dobrą matką. Młode mamy potrzebują także ciepłych słów, które dają siłę. Dobrze zrezygnować z komentowania wyglądu, stanu mieszkania czy opieki. Jeżeli nie wiesz, jak wesprzeć bliską Ci osobę, możesz umówić się na wspólną sesję z terapeutą, który pomoże obojgu partnerom.