Jaki jest główny cel nawożenia dolistnego?
Zdecydowanie podstawowym źródłem makro i mikroelementów powinno być nawożenie podstawowe doglebowe oraz przynajmniej średnia ich zawartość form przyswajalnych w glebie. Niestety w przypadku niektórych mikroelementów ich pobieranie z gleby może być ograniczone przez różne czynniki środowiskowe. Dlatego też bardzo ważne jest nawożenie dolistne ALFA Mikro — nawozem zawierającym najważniejsze składniki pokarmowe. Zastosowanie nawozu powinno mieć charakter zapobiegawczy, czyli odbyć się, zanim wystąpią niedobory składnika ograniczające potencjał plonowania.
Na jakie składniki pokarmowe warto zwrócić uwagę?
Okres jesieni w zbożach to czas intensywnego rozwoju systemu korzeniowego, do którego obok makroelementów (zwłaszcza fosforu), potrzebne są także mikroskładniki. To właśnie dzięki silnemu i dobrze rozbudowanemu systemowi korzeniowemu możliwe jest efektywne pobieranie wody i składników pokarmowych. Rośliny z dobrze wykształconymi korzeniami będę lepiej przygotowane na niedobory wody, które występują podczas sezonu wegetacyjnego. Mikroskładniki, które należy zastosować w okresie jesiennym to:
- molibden
- mangan
- żelazo
- cynku
- miedź
Wymienione pierwiastki pełnią wiele ważnych ról w procesach biochemicznych w roślinie, które wpływają na ich wzrost i rozwój, ale także na zwiększenie zimotrwałości uprawy.
ALFA Mikro — najwyższa jakość
ALFA Mikro, który znajdziesz tutaj: https://osadkowski.pl/produkt/alfa-mikro-20l--s-99250, jest uniwersalnym nawozem mikroelementowym, który zawiera najważniejsze składniki drugoplanowe, w łatwo dostępnych dla roślin uprawnych formach. Pozwala to na jego zastosowanie w wielu uprawach polowych, a wysoka koncentracja składników odżywczych, umożliwia uzupełnienie nawożenia podstawowego. Nawóz zawiera:
- azot 20 g/l
- mangan 40 g/l
- miedź 10 g/l
- cynk 15 g/la
- żelazo 2 g/l
- molibden 2,5 g/l
Dodatkową jego zaletą jest możliwość mieszania praktycznie ze wszystkim dostępnymi środkami roślin i innymi agrochemikaliami. Bardzo wysoka kompatybilność w przygotowaniu mieszanin opryskowych pozwala na jego łatwe włączenie w technologię prowadzenia łanu zbóż w okresie jesiennym.