Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 24 kwietnia 2025 07:09
Reklama

HD a Full HD – na czym polega różnica?

Codziennie jesteśmy bombardowani dziesiątkami, jeśli nie setkami przekazów reklamowych. Większość z nas zdążyła się już uodpornić na slogany stosowane w reklamach i z podejrzliwością traktujemy wszystko, co do znanych już nazw dokłada przedrostki „super”, „ultra”, „plus” i tak dalej. Kupując sprzęt RTV, często możemy spotkać się z terminem Full HD. Czym właściwie różni się od „zwykłego” HD i co cechuje telewizory Full HD?
  • 15.07.2019 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
HD a Full HD – na czym polega różnica?

Jak rozumieć pojęcia HD i Full HD?

HD to skrót od High Definition. Jest to standard dotyczący rozdzielczości obrazu, który mówi, z ilu pikseli składa się jedna klatka danego materiału. W przypadku HD mamy do czynienia z wymiarami 1280 x 720 pikseli. Full HD to nieco wyższa rozdzielczość, wynosząca 1920 x 1080 pikseli. Te dwa standardy często nazywane są odpowiednio 720p i 1080p, od krótszego boku. Obydwa z nich w odniesieniu do telewizji są częścią ogólnie przyjętego standardu HD TV.

 

Dlaczego rozdzielczość ma tak duże znaczenie i stale wprowadza się jej coraz wyższe standardy? Każdy piksel obrazu to jeden punkt o określonym kolorze. Piksele wypełniają szczelnie ekran, na którym są wyświetlane. Jeżeli dany obraz ma ich mniej, niż potrafi wyświetlić ekran, każdy piksel zostaje „rozciągnięty” o określoną wartość. W rezultacie otrzymujemy rozmazany i niewyraźny obraz. Im większa rozdzielczość, tym więcej szczegółów na większym ekranie.

 

Czym charakteryzują się telewizory Full HD?

Warto wiedzieć, że HD TV jest standardem, który liczy sobie już dobrych kilka lat. Trudno byłoby wręcz znaleźć nowe urządzenie, które nie obsługiwałoby Full HD. Technologia związana z tworzeniem podzespołów odpowiedzialnych za obliczenia niezbędne do wyświetlania obrazu w takiej rozdzielczości, jak i samych ekranów jest bardzo rozpowszechniona. Podobnie jest zresztą z dostępnością materiałów w Full HD – nie ma problemu z dostępem do filmów w tej rozdzielczości, a podobnie jest z kanałami telewizyjnymi. W zasadzie prawie każda większa stacja nadaje przynajmniej w 720p, a wiele z nich oferuje także 1080p.

 

Telewizory Full HD są już stosunkowo tanie, ponieważ format ten wypierany jest przez nowszy: 4K, w którym obraz ma 3840 x 2160 pikseli, czyli dwa razy więcej niż 1080p. Został on stworzony z myślą o bardzo dużych wyświetlaczach, w których nawet Full HD dawałoby pewne ubytki jakości obrazu.

 

Czy oznacza to, że HD TV odchodzi już do lamusa? Niekoniecznie. Jeżeli nie interesują nas telewizory większe niż 40-50 cali, Full HD nadal zapewnia bardzo dobrą jakość obrazu. W ostatnich latach obserwuje się także trend polegający na zwiększaniu ilości klatek na sekundę w materiałach 1080p. Standardowo są to około 24 klatki na sekundę. Coraz częściej spotyka się materiały w 60 fps, co daje niezwykle płynny i realistyczny obraz. Na podobną ilość klatek w materiałach 4K będziemy musieli jeszcze trochę poczekać, podobnie zresztą jak na powszechnie dostępną telewizję 4K. Wygląda na to, że Full HD jeszcze przez jakiś czas nigdzie się nie wybiera.

--- Materiał Partnera ---


zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 7°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 8 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rekinek 😂😂😂Treść komentarza: 😂😂😂Data dodania komentarza: 9.04.2025, 20:44Źródło komentarza: Kolorowy start parady – przedszkola i szkoły wylosowały swoje motywy!Autor komentarza: Pawel JaskulaTreść komentarza: a co z Panem Leszkiem ?? martwimy sie... gdzie jest Nasz ulubiony redaktor....Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:59Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: alojzyTreść komentarza: Bezradni bez własnego zdania i odwagi cywilnej,Data dodania komentarza: 8.04.2025, 12:21Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: lookerTreść komentarza: Pan radny Nowicki widać, że nie trzyma ciśnienia. Radni którzy posiadają większą wiedzę od innych to według niego radni przemądrzali, którzy próbują pouczać innych. Dziecinne podejście. I ma pan rację - demokracja - to taki "niedoskonały" ustrój państwowy, gdzie dwóch idiotów przegłosuje jednego Einsteina.Data dodania komentarza: 7.04.2025, 14:23Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: obserwatorTreść komentarza: Może wypada powiedzieć wprost o mieszkaniach wynajętych za "przysłowiowe grosze" z zasobów TBS LOKUM pani Prezes Szpitala z pensją brutto 24 tysiące złotych czy panu wiceprezydentowi z pensją brutto 20 tysięcy, a nie mówić o "dwóch osobach które są kością niezgody".Data dodania komentarza: 7.04.2025, 14:17Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: Leokadia z NowogarduTreść komentarza: Obserwuję działania Pana Burmistrza Wiatra, te każdego dnia będąc gospodarzem Nowogardu, jak i te które potrafi umiejętnie 'sprzedać" medialnie. Powiem krótko, takiego Burmistrza nam potrzeba było i żałuję, że tak późno został Pan odkryty przez mieszkańców, bo dużo czasu Nowogard stracił mając przez tyle lat polityka z SLD! Działania Pana Burmistrza Wiatra zawsze pokrywają się z tym co robi, nie ma tam ani ubarwień ani też przesady czy kolorowania! To nie jest laurka, tylko fakty, które przedstawia tu ponad 60-letnia mieszkanka Nowogardu z pomocą wnuczka. Dużo dobrego i wielu łask Bożych życzę Panu Burmistrzowi!Data dodania komentarza: 29.03.2025, 21:45Źródło komentarza: Nowogard. Samorządowy Program Informacyjny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama