Jak rozumieć pojęcia HD i Full HD?
HD to skrót od High Definition. Jest to standard dotyczący rozdzielczości obrazu, który mówi, z ilu pikseli składa się jedna klatka danego materiału. W przypadku HD mamy do czynienia z wymiarami 1280 x 720 pikseli. Full HD to nieco wyższa rozdzielczość, wynosząca 1920 x 1080 pikseli. Te dwa standardy często nazywane są odpowiednio 720p i 1080p, od krótszego boku. Obydwa z nich w odniesieniu do telewizji są częścią ogólnie przyjętego standardu HD TV.
Dlaczego rozdzielczość ma tak duże znaczenie i stale wprowadza się jej coraz wyższe standardy? Każdy piksel obrazu to jeden punkt o określonym kolorze. Piksele wypełniają szczelnie ekran, na którym są wyświetlane. Jeżeli dany obraz ma ich mniej, niż potrafi wyświetlić ekran, każdy piksel zostaje „rozciągnięty” o określoną wartość. W rezultacie otrzymujemy rozmazany i niewyraźny obraz. Im większa rozdzielczość, tym więcej szczegółów na większym ekranie.
Czym charakteryzują się telewizory Full HD?
Warto wiedzieć, że HD TV jest standardem, który liczy sobie już dobrych kilka lat. Trudno byłoby wręcz znaleźć nowe urządzenie, które nie obsługiwałoby Full HD. Technologia związana z tworzeniem podzespołów odpowiedzialnych za obliczenia niezbędne do wyświetlania obrazu w takiej rozdzielczości, jak i samych ekranów jest bardzo rozpowszechniona. Podobnie jest zresztą z dostępnością materiałów w Full HD – nie ma problemu z dostępem do filmów w tej rozdzielczości, a podobnie jest z kanałami telewizyjnymi. W zasadzie prawie każda większa stacja nadaje przynajmniej w 720p, a wiele z nich oferuje także 1080p.
Telewizory Full HD są już stosunkowo tanie, ponieważ format ten wypierany jest przez nowszy: 4K, w którym obraz ma 3840 x 2160 pikseli, czyli dwa razy więcej niż 1080p. Został on stworzony z myślą o bardzo dużych wyświetlaczach, w których nawet Full HD dawałoby pewne ubytki jakości obrazu.
Czy oznacza to, że HD TV odchodzi już do lamusa? Niekoniecznie. Jeżeli nie interesują nas telewizory większe niż 40-50 cali, Full HD nadal zapewnia bardzo dobrą jakość obrazu. W ostatnich latach obserwuje się także trend polegający na zwiększaniu ilości klatek na sekundę w materiałach 1080p. Standardowo są to około 24 klatki na sekundę. Coraz częściej spotyka się materiały w 60 fps, co daje niezwykle płynny i realistyczny obraz. Na podobną ilość klatek w materiałach 4K będziemy musieli jeszcze trochę poczekać, podobnie zresztą jak na powszechnie dostępną telewizję 4K. Wygląda na to, że Full HD jeszcze przez jakiś czas nigdzie się nie wybiera.