Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 stycznia 2025 16:42
Reklama

WARSZTATY BATIKU - młodzież i dorośli- ilość miejsc ograniczona.

Autor: organizator


Kategoria:

24 stycznia, godz. 17:30 – 20:00  
Goleniowski Dom Kultury, ul. Słowackiego 1 
obowiązują zapisy tel. 91 418 26 88 
 

ArtStyki 
to projekt, którego zamierzeniem jest prezentacja malarstwa uznanych polskich artystów.
To także szansa na stworzenie możliwości obcowania ze sztuką, „oswajanie” jej i zmniejszanie
dystansu pomiędzy twórcą a odbiorcą.

W październiku 2024 r. w Sali wystaw goleniowskiej biblioteki oglądaliśmy prace częstochowskiego artysty Mateusza Pawełczyka. Rok 2025 należał będzie do kobiet. Czekają nas bowiem rezydencje artystyczne trzech uczestniczek I Letnich Spotkań ze Sztuką, czyli pleneru, który latem ubiegłego roku odbywał się w Mostach. Każda z Artystek podczas pobytu w Goleniowie zaprezentuje na wystawie swoje malarstwo. Ich kilkudniowa rezydencja będzie również okazją do uczestniczenia w spotkaniach autorskich, wernisażach i warsztatach.
Pierwszą z nich jest Agnieszka Chrzanowska- Małys.  Gliwicka artystka wizualna, animatorka kultury, edukatorka. Jej twórczość skupia się na malarstwie oraz sztuce włókna: tkaninie artystycznej i papierze ręcznie czerpanym. Eksperymentalnie łączy ze sobą obie te dziedziny tworząc wyjątkowe kreacje. Zwraca uwagę na ekologiczne aspekty tworzenia, dlatego zarówno w swoich pracach, jak i na warsztatach wykorzystuje materiały recyclingowe.

Patronat honorowy nad projektem ArtyStyki sprawują: 
Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz 
Burmistrz Gminy Goleniów 
Projekt „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”

Autorka o wystawie: 
Podstawę naszego istnienia stanowi codzienność. 
Jolanta Brach-Czaina, Szczeliny istnienia

Źródłem moich inspiracji jest natura. Nie są to jednak realistyczne odwzorowania, lecz moje osobiste, wewnętrzne „zapiski”. Uwolnione z wnętrza pod wpływem impulsu przybierają kształt wypowiedzi artystycznej budowanej wokół krajobrazu. 
Impulsem staje się czasem tekst literacki, czasem filozoficzny, pojawia się wtedy uczucie współodczuwania. Ubranie w słowa, które napisał ktoś inny, swoich własnych intuicji, wątpliwości                   i poszukiwań to z jednej strony obezwładniające uczucie, z drugiej zaś uskrzydlające. 
Ważny jest dla mnie niezwykle malarski język, wystarczy fragment, który uruchomi moją wyobraźnię. Zobaczone w ten sposób obrazy towarzyszą mi, zmuszają do przystanięcia, zastanowienia się, prowokują do wewnętrznego dialogu. 
Kiedy tworzę, przywołuję na myśl te obrazy, te pejzaże, które są opowieścią o chwilach, emocjach, wrażeniach. Mój wzrok nie odtwarza kształtów. Przedstawiana przestrzeń nie jest zamazana,                             a uogólniona, zweryfikowana przez czas, nie wisi w powietrzu, a wręcz przeciwnie – szuka drogi, by wylać się z mojego wnętrza i przybrać swój kształt, formę i ekspresję. Mój pejzaż jest sumą zjawisk obiektywnych i subiektywnych. To, co zobaczyłam, odczułam, na koniec staram się przetworzyć i zdefiniować jako kompozycję. 
Prezentowane na wystawie obiekty powstały w latach 2020-2025. Kilka obiektów to część dyplomu zrealizowanego pod kierunkiem dr Michała Marka oraz przy wsparciu mgr Moniki Koniecznej na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Kolejne powstają wciąż i są uzupełnieniem cyklu „taki to więc byłby krajobraz”. Są też rozmową, a czasem polemiką z niezwykle ważnymi dla mnie książkami polskiej filozofki Jolanty Brach-Czainy „Szczeliny istnienia” i „Błony umysłu”. 
To one pomogły mi wyjść z moich dotychczasowych, nierozstrzygalnych wątpliwości skupiających się wokół istnienia. O fenomenie i sile książek Brach-Czainy mówią prezentowane na wystawie obiekty. Snują opowieść o tym co mało istotne, a wręcz nieważne. Tak banalne, że wręcz niegodne opisania. Opowiadają o błahej codzienności. Niewidzialnej, ale odczuwalnej. 
Obiekty podzielić można na trzy cykle. Te, stworzone z organicznej- roślinnej mieszanki, te-  z papieru czerpanego oraz na te, które powstały z obierek ziemniaczanych. Każda z materii jest niezwykle krucha, każda zmienia się z czasem, jak nasze życie.

BIO:
Agnieszka Chrzanowska-Małys – artystka wizualna, animatorka kultury, edukatorka, wykładowczyni akademicka. Jest absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Ukończyła studia podyplomowe na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (sztuka z papieru). Uczestniczka wielu wystaw indywidualnych oraz zbiorowych
w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum ASP w Krakowie, Muzeum w Gliwicach, Muzeum Rzemiosła w Krośnie oraz Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu. Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Polskiego Komitetu InSEA – Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę. 
Założycielka autorskiej pracowni plastycznej Studio ACM w Gliwicach.

Więcej o Artystce: 
https://ckvictoria.pl/made-in-gliwice-agnieszka-chrzanowska-malys/
https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=16bgtRQtIoc
https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=gA0CwtCOwKM
https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=Hu4cq1Fc1NY (od 6:35 min) 
 


Goleniowski Dom Kultury, ul. Słowackiego 1 Goleniów
Rozpoczęcie: 24.01.2025
Reklama