Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 07:29
Reklama

Złodzieje nie świętują. W sklepach kradną coraz chętniej, bo korzystają z okazji

Zbliża się Wielkanoc. To czas, kiedy wzmaga się aktywność sklepowych złodziei. Bo ci tylko czekają na okazję, żeby zgarnąć towar z półki i nie zapłacić.

Jak twierdzi policja, liczba rozbojów, kradzieży oraz wymuszeń w sklepach w ciągu ostatnich 2 lat wzrosła o 15 proc.

Przepisy zachęciły przestępców

Dane za ubiegły rok wskazują na 1021 takich incydentów, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z 886 przypadkami w 2021 roku i 952 w 2022.

Ten niepokojący trend może być powiązany z rozluźnieniem obostrzeń covidowych, które dotychczas ograniczały dostęp do sklepów.

Ponadto za wzrostem liczby przestępstw w sklepach stoi zmiana prawa wprowadzona w Polsce pod koniec ubiegłego roku. Nowelizacja prawa karnego podniosła próg kwotowy, od którego kradzież jest traktowana jak przestępstwo – z 500 zł do 800 zł. 

Ta zmiana, choć ma na celu odciążenie sądów od rozpatrywania pozornie drobnych spraw, może nieświadomie zachęcać do popełniania mniejszych kradzieży.

Wszystko przez inflację 

Wysoka inflacja, która dotknęła Polskę w ostatnich latach, miała bezpośredni wpływ na wzrost cen w sklepach, co z kolei mogło przełożyć się na większą liczbę kradzieży. Konsumenci, zmęczeni ciągłym wzrostem kosztów życia, mogą być bardziej skłonni do ryzykownych zachowań. 

Ekonomiści przewidują, że inflacja za marzec 2024 roku może spaść do 2,3 proc., co oznacza, że na dobre oddaliliśmy się od jej kilkunastoprocentowych wartości. Jednak nie ma się co cieszyć na zapas, bo skutki wcześniejszych drastycznie wysokich cen nadal są odczuwalne.

Sklepowe bójki pod kontrolą 

Pomimo zwiększonej liczby kradzieży i rozbojów, liczba bójek i pobić w sklepach pozostaje na szczęście na stabilnym poziomie. W 2021 roku odnotowano 36 takich zdarzeń, w 2022 – 37, a w 2023 roku – 34. 

Niestety wzrosła liczba osób poszkodowanych podczas „handlowych” incydentów – ze 145 w 2021 roku do 180 w 2023 roku. 

Te dane świadczą o rosnącym niepokoju związanym z bezpieczeństwem w miejscach publicznych, zwłaszcza w kontekście świątecznych zakupów, kiedy przez sklepy przewijają się tłumy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: -1°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 994 hPa
Wiatr: 8 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ogladacz miejskiTreść komentarza: nie ma to jak lokalny biznes rodzinny ....Data dodania komentarza: 19.11.2024, 15:12Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Jestem z centrum Świnoujścia, ale podziwiam jak zgraną i aktywną społeczność stanowi Przytór-Łunowo. Co roku chętnie przyjeżdżam na ich piknik osiedlowy i świetnie się bawię.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 12:49Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: CzesławTreść komentarza: Widać, że współpraca zarządu z radnym Nowickim i z mieszkańcami przynosi rezultaty i osiedle się rozwija, oby tak dalej!Data dodania komentarza: 19.11.2024, 12:44Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: MagorzataTreść komentarza: Podziwiam ludzi którym się jeszcze chce coś robić dla innych w tym zwariowanym świecie. Co do imprez organizowanych w Przytorze, doborowe tam jest grono z pomysłami i konsekwencją w działaniach. Nowemu zarządowi życzę tylko sukcesów!Data dodania komentarza: 19.11.2024, 08:09Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: BłazejTreść komentarza: najlepszy burmistrz jaki był, następnym zostanie Grzegorz Kurka! Najwybitniejszy człowiek tego miasta!Data dodania komentarza: 18.11.2024, 10:33Źródło komentarza: Kamień Pomorski. Samorządowy Program InformacyjnyAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Piękne wspomnienia. Brawa dla twórców , animatorów i instruktorów którzy na co dzień są w cieniu tych wszystkich działań, którymi może pochwalić się MDKData dodania komentarza: 8.11.2024, 21:15Źródło komentarza: Z archiwum Telewizji – 60-lecie Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama