Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 05:58
Reklama

To nie żart! Za mycie samochodu możesz dostać mandat

Chcąc zaoszczędzić, wielu kierowców decyduje się na mycie swoich samochodów w domowym zaciszu, zamiast w myjni. Czy to legalne?

Chociaż prawo jednoznacznie nie zakazuje mycia samochodów na prywatnych posesjach, stosuje się tu ogólne przepisy dotyczące utrzymania czystości i porządku. A według nich ścieki powstałe podczas mycia pojazdów nie mogą przenikać do gleby. 

Oznacza to, że nie powinniśmy spłukiwać szamponów i innych chemikaliów na trawnik czy podjazd. Nawet płukanie auta czystą wodą jest niedopuszczalne, bo smary i inne zanieczyszczenia mogą przedostać się do ziemi. Wyjątkiem są posesje wyposażone w odpowiedni odpływ kanalizacyjny.

Doniosą „życzliwi”

Przy myciu samochodów na parkingach, w pobliżu lasów, łąk czy zbiorników wodnych jeszcze łatwiej wpaść na podstawie donosu od „życzliwych” sąsiadów albo przechodniów. Jeśli zdecydujemy się na mycie auta na osiedlowym parkingu, możemy narazić się na gniew sąsiadów ze względu na pozostawione zabrudzenia i kałuże mydlin. Wówczas nie będą mieli oni najmniejszych skrupułów, żeby zadzwonić na policję.

W przypadku naruszenia przepisów możemy otrzymać mandat w wysokości nawet 500 zł.

Jak bezpiecznie umyć samochód?

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z myjni samochodowej – bezdotykowej lub automatycznej. Stosowane tam preparaty są bezpiecznie odprowadzane do kanalizacji, a profesjonalne szczotki i myjki ciśnieniowe gwarantują dokładne umycie auta. 

Inwestycja we własny sprzęt myjący może okazać się nieopłacalna w porównaniu do regularnych, kosztujących kilkanaście złotych (w podstawowej opcji) wizyt w myjni.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 11°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 26 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: z morza, z lądu z satelity i specjalnych urządzeń elektronicznych na okrętach zabezpieczona jest infrastruktura krytyczna portu i LNG. Minister Siewiera nie zająknął się w temacie ochrony mieszkańców! Gdzie są w tym wszystkim schrony i miejsca ukrycia dla mieszkańców!?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 21:27Źródło komentarza: Konferencja terenowa szefa BBN w ŚwinoujściuAutor komentarza: KubaTreść komentarza: Ze słów szefa BBN wnioskować należy, że trasa do latarni i fortu Gerharda będzie jeszcze długo zamknięta dla mieszkańców i turystów.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 20:48Źródło komentarza: Konferencja terenowa szefa BBN w ŚwinoujściuAutor komentarza: ogladacz miejskiTreść komentarza: nie ma to jak lokalny biznes rodzinny ....Data dodania komentarza: 19.11.2024, 15:12Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Jestem z centrum Świnoujścia, ale podziwiam jak zgraną i aktywną społeczność stanowi Przytór-Łunowo. Co roku chętnie przyjeżdżam na ich piknik osiedlowy i świetnie się bawię.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 12:49Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: CzesławTreść komentarza: Widać, że współpraca zarządu z radnym Nowickim i z mieszkańcami przynosi rezultaty i osiedle się rozwija, oby tak dalej!Data dodania komentarza: 19.11.2024, 12:44Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: MagorzataTreść komentarza: Podziwiam ludzi którym się jeszcze chce coś robić dla innych w tym zwariowanym świecie. Co do imprez organizowanych w Przytorze, doborowe tam jest grono z pomysłami i konsekwencją w działaniach. Nowemu zarządowi życzę tylko sukcesów!Data dodania komentarza: 19.11.2024, 08:09Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama