Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 16:31
Reklama

Dorabiamy sobie na potęgę. Żeby nie zabrakło nam na życie

Coraz więcej osób dorabia sobie do pensji. Bez względu na wiek, bo wśród nich są także emeryci. Wszyscy robią to z jednego powodu: coraz wyższych kosztów utrzymania.

Jak wnika z najnowszego raportu Grupy Progres, w ciągu zainteresowanie dodatkową pracą wzrosło o 40 proc. 

Kto oferuje taką pracę?

Wśród branż, w których jej szukamy są:

  • hotelarstwo,
  • gastronomia,
  • logistyka,
  • produkcja,
  • usługi,
  • rolnictwo.

Jak pracujemy?

Spośród firm, które szukają takich pracowników: 

  • 12 proc. – oferuje im pracę zdalną,
  • 18 proc. – hybrydową,
  • 70 proc. – wymaga obecności pracownika na miejscu.

Ile można zarobić?

Place za pracę dorywczą zaczynają się od 28,10 zł brutto na godzinę.

Najwięcej można zarobić w sektorze rolniczym, np. przy zbieraniu borówek. W tej branży można wyciągnąć nawet 7-8 tys. zł miesięcznie. 

Prace hybrydowe i zdalne dają możliwość zarobku w wysokości kilku tysięcy złotych miesięcznie.

Kto szuka?

O pracę dorywczą pytają:

  • młodzi ludzie, 
  • emeryci, 
  • osoby pracujące na etacie. 

– Niektórzy, np. osoby z sektora edukacji, wykorzystują wakacje na pracę dodatkową, bo mają wtedy wolne. Inni biorą urlopy, żeby sobie dorobić – wylicza cytowana przez serwis bankier.pl Monika Molisak-Siwiela z Grupy Progres.

Emeryci wciąż czynni zawodowo

Na liście osób dorabiających są też emeryci. W ostatnich 5 latach – jak podaje ZUS – liczba czynnych zawodowo emerytów wzrosła o 14 proc. 

W 2018 roku pracowało 747 tys. emerytów, pod koniec 2023 roku już 854 tys. Z tego blisko 60 proc. to kobiety.

Najwięcej osób pracuje w opiece zdrowotnej i w pomocy społecznej.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 9°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 14 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: z morza, z lądu z satelity i specjalnych urządzeń elektronicznych na okrętach zabezpieczona jest infrastruktura krytyczna portu i LNG. Minister Siewiera nie zająknął się w temacie ochrony mieszkańców! Gdzie są w tym wszystkim schrony i miejsca ukrycia dla mieszkańców!?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 21:27Źródło komentarza: Konferencja terenowa szefa BBN w ŚwinoujściuAutor komentarza: KubaTreść komentarza: Ze słów szefa BBN wnioskować należy, że trasa do latarni i fortu Gerharda będzie jeszcze długo zamknięta dla mieszkańców i turystów.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 20:48Źródło komentarza: Konferencja terenowa szefa BBN w ŚwinoujściuAutor komentarza: ogladacz miejskiTreść komentarza: nie ma to jak lokalny biznes rodzinny ....Data dodania komentarza: 19.11.2024, 15:12Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Jestem z centrum Świnoujścia, ale podziwiam jak zgraną i aktywną społeczność stanowi Przytór-Łunowo. Co roku chętnie przyjeżdżam na ich piknik osiedlowy i świetnie się bawię.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 12:49Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: CzesławTreść komentarza: Widać, że współpraca zarządu z radnym Nowickim i z mieszkańcami przynosi rezultaty i osiedle się rozwija, oby tak dalej!Data dodania komentarza: 19.11.2024, 12:44Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: MagorzataTreść komentarza: Podziwiam ludzi którym się jeszcze chce coś robić dla innych w tym zwariowanym świecie. Co do imprez organizowanych w Przytorze, doborowe tam jest grono z pomysłami i konsekwencją w działaniach. Nowemu zarządowi życzę tylko sukcesów!Data dodania komentarza: 19.11.2024, 08:09Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama