Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 15:35
Reklama

Węgiel to węgiel, a nie ekowęgiel. Koniec z ekościemą.

Pierwszy zakaz sprzedaży węgla wejdzie w życie już w 2025 roku. Kolejny trochę później. Nie obejmie on jednak wszystkich rodzajów węgla. Zmienią się także nazwy.

To efekt realizowania zapisów Krajowego Planu Odbudowy (KPO) i jego konsekwencje w postaci rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska

W ten sposób realizuje ono jeden z kamieni milowym, bez których nie dostaniemy pieniędzy z KPO i walczy z tzw. greenwashingiem (zieloną ściemą) i kiepską jakością powietrza w Polsce.

Węgiel brunatny wypada z gry

1 lipca 2025 r. zakaz obejmie węgiel brunatnego. Już w 2020 r. w życie wszedł zakaz wykorzystywania go głównie w blokach. Od połowy 2025 roku podobny zakaz obejmie także paliwa stałe uzyskane z węgla brunatnego. 
Kolejny zakaz wejdzie w życie 1 lipca 2029 r. Dotyczy przede wszystkim wymagań jakościowych. Chodzi nie tylko o zmiany nazw węgla, ale również zaostrzanie wymagań jakościowych dla paliw stałych, które są w sprzedaży. 

Ten sam węgiel, nowa nazwa

Rozporządzenie resortu klimatu wprowadza też nowe nazwy dla węgla. Oznacza to np. koniec ekogroszku czy ekomiału.  Zastapią je „groszek plus” i „miał plus” lub „węgiel miał”. Inna zmiana. „Orzech, orzech I i orzech II” zastąpi „węgiel orzech” itd.

Słowem – po wejściu tych zmian w życie na rynku będą dostępne:

  • węgiel kostka,
  • węgiel orzech,
  • węgiel groszek,
  • węgiel miał,
  • węgiel antracyt.

Ze sprzedaży wycofana zostanie popularna kostka, groszek i miał o niższych parametrach.

Jaki jest cel tego zabiegu? 

Jak przekonuje resort klimatu, nazwy paliw „nie będą sugerowały tzw. ekologicznego charakteru paliwa i nie będą wprowadzały konsumentów w błąd”.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 9°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 14 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: z morza, z lądu z satelity i specjalnych urządzeń elektronicznych na okrętach zabezpieczona jest infrastruktura krytyczna portu i LNG. Minister Siewiera nie zająknął się w temacie ochrony mieszkańców! Gdzie są w tym wszystkim schrony i miejsca ukrycia dla mieszkańców!?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 21:27Źródło komentarza: Konferencja terenowa szefa BBN w ŚwinoujściuAutor komentarza: KubaTreść komentarza: Ze słów szefa BBN wnioskować należy, że trasa do latarni i fortu Gerharda będzie jeszcze długo zamknięta dla mieszkańców i turystów.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 20:48Źródło komentarza: Konferencja terenowa szefa BBN w ŚwinoujściuAutor komentarza: ogladacz miejskiTreść komentarza: nie ma to jak lokalny biznes rodzinny ....Data dodania komentarza: 19.11.2024, 15:12Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Jestem z centrum Świnoujścia, ale podziwiam jak zgraną i aktywną społeczność stanowi Przytór-Łunowo. Co roku chętnie przyjeżdżam na ich piknik osiedlowy i świetnie się bawię.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 12:49Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: CzesławTreść komentarza: Widać, że współpraca zarządu z radnym Nowickim i z mieszkańcami przynosi rezultaty i osiedle się rozwija, oby tak dalej!Data dodania komentarza: 19.11.2024, 12:44Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: MagorzataTreść komentarza: Podziwiam ludzi którym się jeszcze chce coś robić dla innych w tym zwariowanym świecie. Co do imprez organizowanych w Przytorze, doborowe tam jest grono z pomysłami i konsekwencją w działaniach. Nowemu zarządowi życzę tylko sukcesów!Data dodania komentarza: 19.11.2024, 08:09Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama