Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 11:58
Reklama

Wulkaniczna chmura zmierza nad Polskę. Jest się czego bać?

Gęsta chmura dwutlenku siarki przemieszcza się nad Europą. Odczujemy to również w Polsce.

To pokłosie wybuchu wulkanu Sundhnukur na Islandii. Znajdujący się na półwyspie Reykjanes ożył po 800 latach uśpienia. 

To nie były języki ognia, tylko tryskająca lawa

– Około 22 zobaczyliśmy na niebie wielką czerwoną łunę, która wyglądała jak pożar. Pomimo okrutnego wiatru poszliśmy w jej stronę. W pobliżu był pagórek, na którym stało kilku gapiów, w tym chłopak z lornetką. Zapytałam go, czy wie może, co się stało. Powiedział, że to wulkan i dał nam popatrzeć przez lornetkę – opowiadała serwisowi gazeta.pl znajdująca się na miejscu Polka. 

I dodaje: – To, o czym myśleliśmy, że było językami ognia, okazało się tryskającą lawą.

Paniki nie ma. Bo nie jest to groźna erupcja, która rzekami lawy siałaby zniszczenie. Ale w powietrze wzbiła się gęsta chmura zanieczyszczeń.

Ta gęsta zawiesina to dwutlenek siarki

Może podrażniać drogi oddechowe i wywołać problemy z oddychaniem czy ból gardła. Kiedy chmura nadeszła nad wyspy brytyjskie tamtejsze portale biły na alarm, ale zanieczyszczenia znajdują się na tyle wysoko, że nie powinny zagrozić ludziom. 

Chmura jednak się przemieszcza i ma nawiedzić zachodnie i północne rejony Polski.

Czy coś nam grozi? 

Polskie służby nie wydają żadnych ostrzeżeń. 

„W Polsce toksyczne substancje mogą pojawić się już w nocy z niedzieli na poniedziałek (25/26 sierpnia). Podwyższone stężenie dwutlenku siarki w naszym kraju może utrzymać się do wtorku (27 sierpnia)” – podaje „Super Express”.

Serwis o2 nie straszy chmurą, ale zastrzega: „Generalnie powodów do obaw nie ma, choć chmura z Islandii może być odczuwalna w naszym kraju. Może wywoływać większe lub mniejsze podrażnienia dróg oddechowych”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

słabe opady deszczu

Temperatura: 6°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 14 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: z morza, z lądu z satelity i specjalnych urządzeń elektronicznych na okrętach zabezpieczona jest infrastruktura krytyczna portu i LNG. Minister Siewiera nie zająknął się w temacie ochrony mieszkańców! Gdzie są w tym wszystkim schrony i miejsca ukrycia dla mieszkańców!?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 21:27Źródło komentarza: Konferencja terenowa szefa BBN w ŚwinoujściuAutor komentarza: KubaTreść komentarza: Ze słów szefa BBN wnioskować należy, że trasa do latarni i fortu Gerharda będzie jeszcze długo zamknięta dla mieszkańców i turystów.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 20:48Źródło komentarza: Konferencja terenowa szefa BBN w ŚwinoujściuAutor komentarza: ogladacz miejskiTreść komentarza: nie ma to jak lokalny biznes rodzinny ....Data dodania komentarza: 19.11.2024, 15:12Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Jestem z centrum Świnoujścia, ale podziwiam jak zgraną i aktywną społeczność stanowi Przytór-Łunowo. Co roku chętnie przyjeżdżam na ich piknik osiedlowy i świetnie się bawię.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 12:49Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: CzesławTreść komentarza: Widać, że współpraca zarządu z radnym Nowickim i z mieszkańcami przynosi rezultaty i osiedle się rozwija, oby tak dalej!Data dodania komentarza: 19.11.2024, 12:44Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: MagorzataTreść komentarza: Podziwiam ludzi którym się jeszcze chce coś robić dla innych w tym zwariowanym świecie. Co do imprez organizowanych w Przytorze, doborowe tam jest grono z pomysłami i konsekwencją w działaniach. Nowemu zarządowi życzę tylko sukcesów!Data dodania komentarza: 19.11.2024, 08:09Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama